Zasady szczęśliwego życia

Jak żyć szczęśliwie? Każdy człowiek ma inny przepis. Jednak warto zastanowić się, co zrobić, żeby czuć się szczęśliwym przez całe życie? A wystarczy wprowadzić do życia kilka poniższych punktów.

„Cieszę się, bo rzeczywistość jest o wiele piękniejsza, niż moje wyobrażenia o niej. Cieszę się, gdy natura obdarza mnie spektaklem, który wydaje mi się tylko wspaniałym snem. Jestem wdzięczny, kiedy ktoś zaskoczy mnie swą nieoczekiwaną dobrocią i życzliwością. Jestem szczęśliwy, gdy jakieś zdarzenia lub spotkania stają się emocjonujące i interesujące – czego wcześniej nie przewidywałem. Cieszę się za każdym razem, gdy zaskoczony stwierdzam, że życie jest lepsze, niż przypuszczałem.” – Raineer Haak

 • Doceniaj to, że żyjesz – Bądź wdzięczny, że się obudziłeś i możesz otaczać się pięknymi, żywymi istotami. Chwytaj dzień i korzystaj z życia pełnymi garściami, ponieważ masz jedno życie, które daje tysiące możliwości. Rozwijaj w sobie radość życia i zachwyt nad pięknem świata.
 • Rób to, co kochasz – Życie jest jedno, więc szkoda marnować je na czynności których nie lubimy. Wybierz pracę, którą lubisz i która sprawi Ci przyjemność. Znajdź zainteresowania, które pozwolą się realizować i rozwijać.
 • Ciesz się małymi rzeczami, które przynosi życie – Zauważaj piękno świata, które Cię otacza. Słuchaj śpiewu ptaków, podziwiaj zachód słońca, wąchaj kwiaty, spaceruj po lesie lub łące, ciesz się deszczem i słońcem, wyjedź na kilka dni nad morze lub w góry, aby pooddychać świeżym powietrzem. Żyj chwilą. Odłóż przeszłość za siebie i pielęgnuj teraźniejsze przeżycia.
 • Często się śmiej – Śmiech to zdrowie. Nie warto brać życia na poważnie. W każdej sytuacji można znaleźć coś zabawnego, chociaż w życiu istnieją momenty, w których należy zachować powagę. Śmiej się często, ponieważ śmiech leczy duszę i pozwala nabrać dystansu do trudnej rzeczywistości.
 • Bądź optymistą i nie narzekaj – Mówi się, że narzekanie to cecha narodowa. Ale to cecha, która powinna zostać wyeliminowana. Znajduj pozytywne strony w każdej sytuacji, pomimo faktu, że często może to być trudne. Unikaj negatywnych myśli i użalania się nad życiem, ponieważ to wprowadza w depresyjny nastrój i negatywne nastawienie do życia. Zauważaj szklankę w połowie pełną, ponieważ nawet jeśli przydarzają Ci się niepowodzenia, to nic nie dzieje się bez powodu. Wynajduj pozytywy w każdej sytuacji.
 • Postaw na aktywność fizyczną (i nie tylko) – Szczęśliwi ludzie nie marnują energii na rzeczy, na które nie mają wpływu. Polub swoje ograniczenia i skup się na mocnych stronach, które posiadasz. Aktywnie szukaj rozwiązań swoich problemów. Bądź także aktywny fizycznie, ponieważ ćwicząc, chodząc czy wykonując aktywności które lubisz (joga, zumba, pilates, itp.) do mózgu uwalniana jest dopamina, która pomimo wysiłku i zmęczenia poprawia samopoczucie i nastrój.
 • Dbaj o siebie – Dbaj o swoje ciało, umysł i zdrowie. Przeprowadzaj badania, ćwicz, zdrowo się odżywiaj, pij dużo wody, wysypiaj się (w miarę możliwości), odpoczywaj i postaw na wysiłek intelektualny.
 • Kochaj – Akceptuj życie, ważne Ci osoby i zwierzęta, takim jakie są. Nie zmieniaj nikogo na siłę, nie wprowadzaj ograniczeń w miłości. Kochaj bliskich pomimo faktu, że nie wszystkie ich zachowania Ci się podobają.
 • Bądź sobą i postaw na pewność siebie – Nie udawaj nikogo. Bądź autentyczny w tym, co robisz i jak się zachowujesz. Nikt nie lubi fałszywych ludzi, więc znajdź swoje JA, zrozum co lubisz, a co Cię denerwuje i rób wszystko najlepiej jak potrafisz.
 • Bądź odpowiedzialny – Zrozum, że jesteś kowalem swojego losu i tylko od Ciebie zależy jak będzie wyglądało Twoje życie. Jesteś odpowiedzialny za podejmowane decyzje, swoje myśli, uczucia, zawierane relacje, wypowiadane słowa czy swój nastrój. Przyznawaj się do błędów, nie uciekaj od konsekwencji, ponoś odpowiedzialność za własne szczęście i bądź sobą.
 • Nie poddawaj się w dążeniu do celu – Nigdy się nie poddawaj. Zawsze walcz o swoje racje i przekonania. Jeśli o czymś marzysz skup się na tym czego pragniesz i rób wszystko (zdobywaj umiejętności, przygotuj plan na sukces i podejmij działanie), aby doprowadzić do realizacji celu. Masz w sobie siłę, która wyzwolona, potrafi przenieść góry i spełnić Twoje marzenia. Tylko nie bój się.
 • Pilnuj własnych spraw – Dbaj o siebie i swoich bliskich. Skup się na wartościach ważnych dla Ciebie. Nie słuchaj plotek i nie pozwól się wytrącić z równowagi przez to, co inni myślą i mówią o Tobie. Nie pozwól się wciągnąć w plotki i nie oceniaj innych publicznie, ponieważ każdy ma prawo żyć tak, jak chce. Niezależnie od tego co uważają inni. To Twoje życie, więc nie przejmuj się nieprzychylnymi opiniami.
 • Pielęgnuj relacje z ważnymi dla Ciebie osobami – Poświęcaj swój czas i rozwijaj relacje z rodziną i znajomymi. Opieraj swoje kontakty na szczerości i uczciwości, ponieważ tylko wtedy jesteś prawdziwy i godny zaufania, a spotkania z ważnymi dla Ciebie osobami będą dla Ciebie przyjemnością.
 • Ucz się – Nie stój w miejscu. Rozwijaj się. Kształć się, zgłębiaj interesującą Cię wiedzę i poszerzaj zainteresowania. Próbuj nowych rzeczy, które mogą przerodzić w hobby. Ważny jest rozwój i postęp.
 • Licz się z innymi – Bierz pod uwagę zdanie osób na których Ci zależy. Pomagaj im i nie staraj się zmieniać ich na siłę. Odwdzięczaj się dobrem za każde dobo i staraj się polepszać dzień każdej napotkanej osobie. Pamiętaj, dobro zawsze wraca.
 • Otaczaj się ludźmi, w których towarzystwie dobrze się czujesz – zrezygnuj z kontaktów z tzw. wampirami energetycznymi, czyli osobami, których towarzystwo męczy. Pielęgnuj relacje z osobami, z którymi dobrze Ci się rozmawia i w towarzystwie których nie czujesz niechęci, zażenowania czy krępującego dystansu.
 • Bądź wdzięczny – Bądź wdzięczny światu za wszystko co otrzymujesz (za dom, pracę, kochające Cię osoby, przyjaciół, zdrowie). Uświadom sobie, że istnieją osoby, które w życiu mają dużo gorzej niż Ty, więc bądź wdzięczny za to, co masz.
 • Stawiaj czoła swoim problemom – Nie użalaj się nad sobą i swoimi niepowodzeniami. Jak najszybciej znajdź rozwiązanie problemu, ponieważ każda przeszkoda to doskonała okazja do dokonania pozytywnych zmian. Zdaj się na swój instynkt.
 • Nie chowaj urazy – Nie chowaj urazy do kogoś, dla własnego wewnętrznego spokoju. Natomiast jeśli popełniasz błąd – wyciągaj wnioski i wybaczaj sobie samemu.
 • Pomagaj – Pomaganie to nie tylko forma wsparcia drugiego, ale także działanie nakierowane na siebie, ponieważ czynność ta wprowadza nas w dobry humor, poprawia samopoczucie i wzmaga wiarę we własne możliwości. Dawanie swojego czasu i obecności pozwala nam poczuć się ważnymi i doceniamy swoje wewnętrzne JA.

Stosujmy te proste zasady w swoim życiu, a z całą pewnością będziemy odczuwać długotrwałe szczęście.