Zasady szczęścia

flickr.com - Mary Anne Morgan

Czym jest szczęście? Nad tym zagadnieniem zastanawiali się wielcy mędrcy tego świata i pomimo istnieniu wielu definicji, kwestia jest wciąż rozpatrywana. Każdy człowiek niezależnie od wieku, statusu społecznego, narodowości czy wyznania, dąży do osiągnięcia szczęścia i poczucia płynącej z niej radości. Dzieje się tak, ponieważ szczęście to pozytywna emocja spowodowana doświadczeniami, odczuwana oraz postrzegana przez ludzi jako wspaniałe uczucie. Może być chwilowe albo trwałe.

Psycholog A. Maslow głębiej zbadał aspekt szczęścia i uważa, że jego istotą jest zaspokajanie potrzeb, które tworzą hierarchię, w skład których wchodzą potrzeby: fizjologiczne (głód, pragnienie, sen), bezpieczeństwa, przynależności i miłości, szacunku oraz samorealizacji. Jeśli jedna potrzeba zostanie przez nas zaspokojona, skupiamy się na kolejnych znajdujących się na wyższych szczeblach hierarchii. Tak, więc osobą szczęśliwą jest człowiek, który zaspokoił wszystkie potrzeby. Ale to nie wszystko. Ważny jest także aspekt wewnętrznej motywacji płynącej z człowieka. Szczęście pojawia się jeśli robimy coś, dla przyjemności, a nie dla płynących z wykonywanych czynności korzyści. Wtedy skupiając się na małych rzeczach i niepozornych czynnościach, odnajdujemy w nich przyjemność, co pozwala nam odczuwać szczęście. Oczywiście zależnie są one od osobowości i upodobań człowieka np. przebywanie z kochaną osobą, zagłębienie się w lekturę książki nad kubkiem ulubionej herbaty, degustacja ulubionych potraw, spacer po lesie, taniec, jazda na rowerze, wycieczka za miasto, majsterkowanie przy samochodzie, itd. Może to być nasze hobby, które przynosi sporo radości lub chwila odpoczynku. Wszystko zależy od naszych upodobań. Tak więc każdy z nas potrafi osiągnąć emocję jaką jest szczęście, a wystarczy zapamiętać jedną zasadę.

„Tajemnica szczęścia jest prosta: przekonaj się, co tak naprawdę lubisz robić, a potem skieruj ku temu całą swoją energię. Od tej chwili Twoje życie nabierze treści, a wszystkie Twoje pragnienia ziszczą się łatwo i przyjemnie.” – Robin S. Sharma

Jednak należy zadać sobie pytanie, jak wygląda osiągnięcie szczęścia wśród najmłodszych? Otóż szczęście dziecka nie jest oczywistością. Niektórzy rodzice uważają je za coś normalnego i nierozerwalnie związanego z posiadaniem maluszka. Jednak dziecko to mały człowiek, który do osiągnięcia pozytywnej emocji, musi mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Ale to nie wszystko. Ważne jest także odnoszenie się opiekunów do swojej pociechy. Słowa, zachowania, akceptacja, wspieranie czy motywowanie, mają bardzo duży wpływ na realizację oraz spełnianie marzeń, celów i planów dziecięcych, a to już krok do osiągnięcia szczęścia. Dlatego rodzice powinni znać i przestrzegać kilku prostych zasad, dzięki którym ich dziecko będzie szczęśliwe.

Poczuję się szczęśliwy…

 • Jeśli będziecie mi okazywać miłość poprzez pieszczoty i buziaki.
 • Jeśli własnym zachowaniem będziecie mi dawać dobry przykład.
 • Jeśli będziecie zaspokajać moje podstawowe potrzeby.
 • Jeśli będziecie mnie umacniać w mojej wierze we własne siły.
 • Jeśli będziecie mnie chronić, nie ograniczając przy tym mojej swobody.
 • Jeśli będziecie potrafili mi odmówić, mówiąc „NIE”.
 • Jeśli będziecie się ze mną dzielić swoimi sprawami.
 • Jeśli pozwolicie mi na swobodną zabawę.
 • Jeśli będziecie dbać o to, abym nie przesadzał z oglądaniem telewizji czy z graniem na komputerze.
 • Jeśli nie będziecie ode mnie wymagać, abym był we wszystkim najlepszy.
 • Jeśli nie będziecie mnie męczyć, ani ignorować.
 • Jeśli będziecie zgodni, co do tego, jak mnie wychowywać.
 • Jeśli będziecie mi okazywać miłość i wykażecie się cierpliwością.
 • Jeśli wysłuchacie co chcę powiedzieć i weźmiecie pod uwagę moje uczucia.
 • Jeśli będziecie nagradzać moje dobre postępowanie, swoją uwagą i pochwałą.
 • Jeśli wskażecie mi zasady, którymi mam się kierować i te, których nie wolno łamać.
 • Jeśli nie będziecie mi pozwalać na wszystko.
 • Jeśli pomożecie mi w poznawaniu i rozumieniu świata.
 • Jeśli będziecie spędzać ze mną czas i się mną interesować.
 • Jeśli będziecie o mnie dbać i mnie kochać!

Należy pamiętać ze szczęście jest uczuciem, którego nie można stworzyć na siłę ani pod przymusem. Pozwólmy robić dziecku to co lubi, nie wymagajmy, żeby było najlepsze, nie posyłajmy malucha na zbyt wiele dodatkowych zajęć, chcąc wypełnić mu harmonogram dnia, aby się nie nudziło, ani nie zeszło na złą drogę. Nie uszczęśliwiajmy pociechy na siłę, tysiącem zabawek i przedmiotów, ale bądźmy konsekwentni w wybranej ścieżce wychowania. Pozwólmy dziecku być sobą, poświęcajmy mu czas, interesujmy się nim, mądrze wychowujmy, dbajmy i kochajmy, ponieważ miłość to siła nabywcza szczęścia! Mając na uwadze słowa A. Różanek: „Kwiat szczęścia najpiękniej rozkwita, gdy opromienia go światło miłości”, pamiętajmy, że każde dziecko do osiągnięcia szczęścia musi poczuć, że jest bezwarunkowo kochane. Dzięki temu będzie mogło prawidłowo się rozwijać. Każdemu może zdarzyć się jakieś potknięcie wychowawcze, ale jeśli istnieje miłość w rodzinie i relacjach z dzieckiem, to stanie się ona spoiwem i będzie stanowić fundament, na którym maluch oprze swoje dorosłe życie, będąc szczęśliwym i spokojnym oraz wierząc w swoje siły i możliwości.

Źródło:
Fotografia: flickr.com – Mary Anne Morgan