Wpływ elektroniki na dziecko
Mamy XXI wiek, a wraz z nim postęp technologiczny. Na każdym kroku oddziałują na nas różne urządzenia elektroniczne: telewizory, komputery, tablety, smartfony, touchpady, odtwarzacze DVD, konsole do gier, itp. Sprzęty towarzyszą nam na każdym kroku, ułatwiając kontakt z bliskimi, dostęp do informacji i rozrywki. Jednak stanowią duże zagrożenie dla dzieci i ich prawidłowego rozwoju, zwłaszcza kiedy stosuje się je jak czasowypełniacze i pozwala się dzieciom z nich korzystać bez limitu czasowego.
Powody, dla których należy ograniczyć dzieciom dostęp do urządzeń elektronicznych, a zwłaszcza do odtwarzanych gier i oglądanych bajek:
- Lepsza kondycja fizyczna i zdrowa postawa. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje ruchu. Natomiast czas spędzony przed komputerem czy tabletem to czas bezczynności i fizycznego unieruchomienia, które poprzez ograniczenie ruchu prowadzi do nadwagi, słabych mięśni ciała i w konsekwencji do różnych chorób. Dzieci siedząc skulone, w jednej pozycji przez wiele godzin, narażają kręgosłup na zniekształcenia postawy (skolioza, kifoza, lordoza), niewykształcenie mięśni i mocnego kośćca.
- Dłużej sprawne oczy. Dzieci wpatrzone w wyświetlacz komputerów i tabletów poruszają oczami w ograniczonym zakresie, narażone są na męczliwość oczu, niestabilną ostrość widzenia, zaburzone ruchy oczu i na trwałe choroby oczu.
- Wzrost zainteresowania nauką i czytelnictwem. Laptopy i tablety zagłuszają naturalną potrzebę zdobywania wiedzy na rzecz krzykliwych i niewymagających wysiłku intelektualnego gier czy bajek. Ograniczenie dostępu do techniki zmusi dziecko do poszukiwania alternatywnych sposobów na nudę, pobudzi umysł do kreatywnego myślenia, dzięki czemu zacznie się bawić, rysować czy czytać książki.
- Poprawne relacje interpersonalne i nawiązywanie kontaktów. Poprzez kontakt z drugim człowiekiem dziecko uczy się zachowań, poprawnych relacji i zrozumienia jego natury. Dziecko wpatrzone w wirtualny świat, zniekształconych emocji, rozwija w sobie inne postrzeganie otoczenia i zachowań, przez co posiada zaburzone relacje interpersonalne. Odstawienie urządzeń elektronicznych pozwala na nawiązywanie realnych kontaktów, zabawę i wspólne spędzanie czasu z rodziną i rówieśnikami, dzięki czemu kształtują się podstawowe wartości, emocje, poczucie własnego JA i pewności siebie oraz tworzą się prawidłowe relacje.
- Brak uzależnienia od mediów. Używanie elektronicznych urządzeń prowadzi do przyjemnego spędzania czasu, łatwej rozrywki i może doprowadzić do zatracenia się dziecka w wirtualnym świecie i zaspokajania wszystkich zachcianek malucha. Dziecko przyzwyczaja się do nowego urządzenia, wygód z jego użytkowania i nie zawsze jest w stanie zapanować nad powstającym uzależnieniem.
- Zanik powodów do płaczu i pojawienie się spokoju ducha. Układ nerwowy dziecka cały czas się rozwija i nie można narażać go na zbyt wiele negatywnych i demotywujących informacji. Natomiast w Internecie istnieje wiele treści zbyt trudnych, niezrozumiałych, krzywdzących i zbędnych dziecku, które obserwuje i nie potrafi poradzić sobie z krytyką i stresem, po czym pojawia się niepokój i lęk.
- Lepszy sen. Używanie sprzętu elektronicznego po południu i wieczorem wpływa negatywnie na jakość snu. Dzieci mogą mieć problem z zasypianiem i będą czuły się zmęczone następnego dnia.
- Pozostanie w dziecku bezinteresownej pomocy i radości przez długi czas. Współczesne gry i bajki niosą za sobą przemoc i wiele niepoprawnych zachowań. Im wcześniej dziecko zatknie się z brutalnością, tym gorzej dla jego psychiki, wrażliwości na okrucieństwo wobec ludzi i żywych istot oraz zachowania, ponieważ przemoc rodzi przemoc, którą łatwo można wnieść do realnego świata.
Jak można zauważyć, na powyższych przykładach, ograniczenie ilości czasu spędzanego przez dzieci przed laptopem czy tabletem, zmniejszenie ilości oglądanych bajek czy grania w gry wychodzi na plus. Urządzenia elektroniczne zostały stworzone dla ludzi, ale nie pozwólmy, aby wzięły górę nad życiem dziecka, osaczyły go i wciągnęły w cybernetyczny świat. Zamiast sadzania dziecka przed ekranem, pozwólmy mu badać i poznawać rzeczywistość, bawić się, uczyć się relacji interpersonalnych, a przede wszystkim mieć zdrowe i szczęśliwe dzieciństwo.
Źródło:
Fotografia: flickr.com – Paul Inkles
Jedna myśl na “Wpływ elektroniki na dziecko”