Uzależnienie od mediów. Pomysły na dobrą zabawę

Temat uzależnienia od mediów, komputera, smartfona czy gier komputerowych, jest bardzo ważny i niestety powszechny w obecnym świecie. Dlatego pomimo faktu, że pisałam już o uzależnieniu od gier komputerowych, a także o niekoniecznie pozytywnym wpływie elektroniki na dziecko, zachęcam do zapoznania się ze skutkami długotrwałego oglądania telewizji, grania na komputerze, konsoli, tablecie czy smartfonie.

Zdaje sobie sprawę, że w dobie epidemii i ogólnego lockdownu, a także nauczania zdalnego w szkołach, łatwo jest uzależnić się od elektroniki. Jednak, nie pozwólmy, aby wirtualny świat stał się ważniejszy niż kontakty międzyludzkie albo spędzanie czasu z własnym dzieckiem. Dlatego poniżej umieszczam kilka sposobów na spędzanie czasu z dzieckiem BEZ wykorzystania komputera, laptopa czy smartfona.

Co robić z dzieckiem?

  • Czytajcie książki – czytanie książek ma cudowny wpływ na czytelników małych i dużych. Jeśli mi nie wierzycie, argumenty możecie znaleźć w postach: „Wpływ czytelnictwa na życie człowieka” oraz „Czytanie jest ważne.”
  • Grajcie w gry planszowe i układajcie puzzle – dzięki temu rozwijacie zdrową rywalizację, uczycie dziecko wygrywać i przegrywać, doskonalicie skupienie uwagi, umiejętność liczenia i spostrzegawczość.
  • Idźcie na spacer, na rower, rolki, wyjdźcie pograć w piłkę, skaczcie na skakance – ruch wyzwala endorfiny (hormon szczęścia) i dotlenia cały organizm, a dodatkowo wzmacnia ciało, rozwija motorykę dużą dziecka i nie sprzyja otyłości. Przy okazji możecie przypomnieć sobie (i nauczyć dzieci) zapomniane zabawy z dzieciństwa m.in. gra w klasy, w kapsle czy kulki.
  • Bawcie się plasteliną, różnymi masami (np. masa solna czy porcelanowa, slime’y), lepcie pierogi, ciasteczka, gotujcie razem, itp. – dzięki wspólnym zabawom materiałami lepkimi (nie bójcie się pobrudzić), wzmacniacie bliskość, kreatywność i pomagacie dziecku ćwiczyć jego ręce (rozwijacie motorykę małą).
  • Budujcie z klocków i majsterkujcie – wspólnie wykonany karmnik dla ptaków czy chociażby ramka na zdjęcia, daje wiele satysfakcji, uczy współpracy, wiary we własne możliwości oraz wpływa pozytywnie na kreatywność i rozwija wyobraźnię przestrzenną.
  • Zasadźcie razem rośliny (niezależnie od tego, czy macie ogródek, balkon czy mały parapet w mieszkaniu) – dzięki pracom ogrodniczym uczycie dzieci dbałości i odpowiedzialności za żywy organizm, kształtujecie pojęcie estetyki i uwrażliwiacie maluchy na przyrodę oraz otaczający świat. Gwarantuję świetną zabawę, (o ile pozwolicie dziecku i sobie się odrobinę pobrudzić).
  • Wykonujcie domowe eksperymenty (pomysłów w Internecie znajdziecie setki), dzięki temu rozwiniecie w dziecku ciekawość świata (poznawczą).
  • Stwórzcie coś z niczego, czyli bawcie się niepotrzebnymi przedmiotami (plastikowe butelki, kartony, rolki po papierze toaletowym, folia bąbelkowa, itp.) – możecie wykonać makietę miasta, zrobić statki kosmiczne z butelek, zwierzęta czy ludziki z rolek po papierze – ogranicza Was tylko wyobraźnia. Dodatkowo sprzyjacie dbałości o środowisko i wspieracie recykling, który jest modny i potrzebny.
  • Urządźcie wspólnie przedstawienie teatralne – stwórzcie postacie bajkowe z materiałów z recyklingu, narysujcie je, poszukajcie i wydrukujcie z Internetu albo przebierzcie się za postacie, wykorzystując materiały czy niepotrzebne już ubrania. Dzięki „byciu aktorem” dziecko przełamuje nieśmiałość, ćwiczy zapamiętywanie, doskonali improwizację, a także uczy się ról społecznych poprzez wcielanie się w różne bajkowe postacie. Gwarantuje świetną zabawę, a przy okazji zrobicie porządek w szafie.
  • Wykonujcie prace plastyczne – kolorujcie, malujcie, wycinajcie, wyklejajcie, wykorzystujcie w pracach bibułę, watę, farby, folię bąbelkową, koraliki, guziki, itp. Tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia.

Powyższe pomysły są zaledwie kilkoma propozycjami dobrej zabawy. Tak naprawdę nie potrzebujecie najnowszych zabawek ani drogich sprzętów, aby dobrze się bawić się z dzieckiem. Nie spędzajcie długich godzin przed komputerem, telewizorem czy telefonem, tylko spędzajcie czas w sposób twórczy i przyjemny. Powodzenia!