Sposoby na dobry wypoczynek

pixabay.com - Greyerbaby

Kiedy nasze ciało i psychika odmawiają współpracy, czujemy zmęczenie i chęć nicnierobienia, jest to znak, że zasługujemy na odpoczynek, regenerację sił i wzmocnienie. Dlatego kiedy jesteśmy wyeksploatowani z energii, powinien nastąpić czas oddechu, aby nabrać sił i chęci do dalszego działania.

Jak dobrze wypocząć?

1. Zatrzymaj się 
Każdego dnia wyznacz 15-30 minut tylko dla siebie. Niech będzie to czas odpoczynku i oderwania się od codzienności. Wyznaczony czas poświęć na coś co lubisz robić i co Cię relaksuje np. czytanie, ćwiczenia, spacer, pielęgnację roślin, zabawę z kotem. Warto zapamiętać, że chwila zatrzymania się poprawi samopoczucie oraz ograniczy podatność na stres.

2. Nawiąż kontakt z naturą
Nic tak nie uspokaja, jak obcowanie z przyrodą. Widok, dźwięk i zapach roślin i ptaków wycisza, a kolor zielony uspokaja. Dlatego idź na spacer do lasu czy parku i chłoń energię płynącą z natury.

3. Weź urlop i wyjedź
Aby dobrze odpocząć należy zmienić środowisko, przestać myśleć o obowiązkach i oddalić się od domu, w którym zawsze znajdzie się coś do zrobienia. Sposób spędzania czasu wolnego jest uzależniony od temperamentu (jedni wolą statyczne lenistwo, a inni dynamiczne zwiedzanie czy uprawnianie sportów), dlatego spędź ten czas tak jak lubisz, bo to Twój wolny czas.

4. Postaw na ruch!
Zacznij się ruszać, ponieważ najefektywniejszym sposobem odpoczynku jest ruch. Wysiłek pozwala odreagować, rozluźnia napięcie i spięte mięśnie, odstresowuje i uspokaja, a przy tym zapewnia dobrą kondycję, zgrabną sylwetkę i dodaje energii. Dlatego po pracy idź na spacer, wsiądź na rower, pojeździj na rolkach, pobiegaj lub wybierz się na zajęcia fitnessu. Zmęczenie spowodowane sportem… relaksuje.

5. Zrób coś spontanicznego
Otwórz się na niespodzianki i niezaplanowane czynności, ponieważ nowości wiążą się z odczuwaniem przyjemności. Dlatego idź na żywioł i daj się ponieść szaleństwu, bo nie każdy odpoczynek musi być skrupulatnie zaplanowany.

6. Nie pielęgnuj nudy
Nuda to pewien wyzwalacz aktywności i motywator działania. Jednak poddając się monotonii zmarnujesz dzień i nie poczujesz błogiego stanu relaksu. Dlatego zrób coś innego niż zwykle i uatrakcyjnij swój dzień np. wybierz się do kina, spotkaj się ze znajomymi, weź relaksującą kąpiel w blasku świec, itp.

7. Rozstań się z telefonem
W czasie odpoczynku odłóż na bok telefon i skrzynkę pocztową. Nie pozwól zepsuć sobie humoru i okazji do odpoczynku powiadomieniami, przypomnieniami o terminach czy telefonami od szefa. Znajdź miejsce kontemplacji, do którego nie będzie miała wstępu Twoja elektronika i gdzie możesz się wyciszyć, zdystansować, uspokoić nerwy, pomedytować czy poczytać książkę.

8. Słuchaj organizmu
Organizm to specyficzny zegar, który przypomina nam o swoich potrzebach, dlatego wsłuchaj się w to, co chce powiedzieć. Dla poprawy nastroju, rozładowania napięcia i zregenerowania sił jednego dnia masz ochotę biegać, a kolejnego dnia marzysz o kąpieli i wygodnym łóżku. Dlatego wsłuchaj się w organizm – on podpowie jak najodpowiedniej możesz się zrelaksować.

9. Wybierz swój repertuar muzyczny
Muzyka ma uzdrawiającą moc i doskonale odpręża. W zależności od nastroju i upodobań wybieramy odpowiadające nam utwory, dlatego stwórz własną playlistę, którą będziesz słuchać, aby się zrelaksować, załóż słuchawki i… odpręż się.

10. Włącz w ruch wyobraźnię
Usiądź wygodnie, zamknij oczy, zapal świecę i przenieś się w świat wyobraźni. Dzięki wyobraźni możesz przenieść się gdziekolwiek zechcesz, dlatego przeznacz dla siebie trochę czasu, zrelaksuj się i odrobinę pomarz.

Brak wypoczynku często stanowi przyczynę przewlekłego stresu, nerwicy, gniewu i licznych schorzeń oraz powoduje wypalenie zawodowe. Dodatkowo jeśli nie znajdziemy czasu na odpoczynek przez długi czas, to osłabimy siły obronne organizmu, co prowadzi do osłabienia, zwiększenia wystąpienia infekcji bakteryjnych oraz całkowitego wyczerpania.

Aby zapewnić sobie zdrowie fizyczne i równowagę psychiczną należy wysypiać się, zwolnić tempo życia i nauczyć się odpoczywać. Relaks zbawiennie wpływa na nasz organizm, polepsza nastrój, odpręża i rozluźnia organizm oraz dodaje motywacji i zapału do pracy. Dlatego praca i wypoczynek powinny się uzupełniać i stanowić nierozerwalne połączenie.

„Człowiek nie może pracować bez odpoczynku, ale odpoczynek bez pracy nie daje zadowolenia”. – Przysłowie abchaskie