Sposoby na dobre zapamiętywanie

pixabay.com - annca

Pamięć to zdolność do rejestrowania i ponownego przywoływania wrażeń zmysłowych, skojarzeń i informacji. Jednak musi być ćwiczona, aby w pełni wykorzystywać jej potencjał i lepiej funkcjonować w codziennym życiu.

Jak poprawić pamięć?

  • Stymuluj mózg poprzez podtrzymywanie aktywności umysłowej. Mózg to mięsień, który należy ćwiczyć, ponieważ nieużywany może stracić swoją efektywność i właściwości. Dlatego gimnastyka umysłu pomoże zapobiec pogarszaniu się pamięci, a można ją wykonywać na każdym kroku, np. czytając, rozwiązując łamigłówki, ucząc się nowych czynności i umiejętności, gry na instrumencie czy języków.
  • Stosuj wartościową dietę i ogranicz używki. Odpowiednia dieta wpływa zbawiennie na umysł i ciało, ponieważ zdrowe odżywianie mózgu jest podstawą jego sprawnego funkcjonowania. Odżywienie mózgu przekłada się nie tylko na sprawność umysłową, ale i stabilność emocjonalną. Dlatego warto jeść warzywa i owoce, pieczywo pełnoziarniste, jajka, ryby, mięso, czekoladę, orzechy, migdały i różne nasiona oraz pić zieloną herbatę i nawadniać organizm.
  • Bądź aktywny. Czynności fizyczne i sport m.in. ćwiczenia aerobowe, pływanie, jazda na rowerze, powodują usprawnianie przepływu krwi do wszystkich organów, w tym do mózgu, a to wiąże się z ich dotlenieniem i usprawnieniem. Ważne jest, żeby regularnie zażywać aktywności, która wpływa pozytywnie na ciało, umysł i duszę.
  • Zorganizuj się. Warto odkładać rzeczy na miejsce oraz prowadzić kalendarz, w którym zapisuje się ważne terminy, listy zakupów czy zadania do wykonania. Dzięki takiemu notatnikowi, listy zadań nie pozwolą o sobie zapomnieć i usprawnią działanie pamięci. Bałagan i brak porządku wprowadzają chaos, który powoduje stres, przez który zapomina się o różnych rzeczach.
  • Utrzymuj kontakty towarzyskie. Spotykając różnych ludzi i rozmawiając z nimi, powodujemy utrzymanie stanu umysłu w stanie aktywności. Natomiast odwołując się do przeżyć, faktów czy własnej wiedzy, ćwiczymy i polepszamy pamięć.
  • Skupiaj się. Unikaj rozproszenia, zdenerwowania, robienia kilku czynności na raz oraz staraj się skupić na zapamiętaniu konkretnej wiadomości. Aby zapamiętać zastosuj 3 kroki: zrozum treść – zapamiętaj (głośno przeczytaj, zaznacz kolorami, zrób streszczenie, oznacz, skojarz treść z czymś przyjemnym lub zabawnym) – przypomnij.
  • Myśl optymistycznie, a nie skupiaj się na niepowodzeniach. Staraj się myśleć „zapamiętam to”, a wtedy będzie mniejsze prawdopodobieństwo, że zapomnisz. Każdy ma gorsze chwile, więc wyciągaj z nich wnioski, staraj się uczyć na błędach i iść do przodu.
  • Korzystaj z mnemotechnik (sposobów ułatwiających zapamiętanie, przechowywanie i przypominanie informacji). Mnemotechniki polegają na grupowaniu elementów według pewnych zasad podobieństwa, skojarzenia, stosowania skrótów, analogii, układania wierszyków. Dzięki mnemotechnikom poszerza się zakres i trwałość pamięci.

Pamięć należy ćwiczyć i rozwijać od najwcześniejszych lat dziecięcych, ponieważ odgrywa fundamentalną rolę w życiu. Istnieją różne zabawy kształtujące rozwój pamięci dziecka i zalicza się do nich: wszelkie memory – zabawa polegająca na odszukiwaniu par obrazków, zapamiętywanie elementów znajdujących się na obrazku, zabawa w rymowaki, uczenie się słów piosenek i wierszyków, wymyślanie i powtarzanie ciągów wyrazowych bazujących na skojarzeniach, ukrywanie przedmiotów i ilustracji ułożonych w szeregu, zabawa w „państwa-miasta”, opowiadanie przeczytanych lub usłyszanych bajek, klasyfikowanie przedmiotów według określonej cechy oraz wszelkie układanki, puzzle, gry planszowe, szachy i zabawy symboliczne (zabawy w udawanie).

Zabaw jest wiele i wystarczy kilka minut dziennie, aby polepszyć pamięć swoją i dziecka oraz zapewnić mu łatwiejszy start w szkole i w życiu. Warto wytężać pamięć i zastosować się do powyższych rad, żeby cieszyć się sprawnym umysłem i zachować pamięć w dobrej kondycji przez długie lata.

Źródło:
Fotografia: pixabay.com – annca