Śmiech to zdrowie
Śmiech ma zbawienny wpływ na nasze ciało i ducha. Pozytywnie wpływa na narządy, (podczas śmiania się zachodzi wiele zbawiennych procesów w organizmie człowieka), polepsza nasze samopoczucie i kontakty z innymi, skracając dystans między ludźmi i stanowi niezastąpione lekarstwo. Jest także wyrazem naszych emocji i powstaje spontanicznie, co oznacza, że jest niezależny od naszej woli, (chociaż niektórzy potrafią używać sztucznego śmiechu).
„Śmiech jest lekarstwem, które każdy może przepisać sobie sam” – Phil Bosmans
Mówi się, że śmiech przedłuża życie i jest w tym zdaniu dużo prawdy. Istnieje wiele powodów, dla których warto się śmiać. Oto one:
- Poprawa nastroju i samopoczucia. Podczas śmiechu zwiększa się wydzielanie endorfin (hormonu szczęścia) i spada poziom adrenaliny (hormonu stresu). Zmiana fizjonomii wpływa na nasz nastrój i nastawienie do świata. Szczery śmiech, a nawet uśmiechanie się, przynosi wiele korzyści: dodaje uroku, pozwala innym postrzegać nas jako osoby radosne, przyjazne, godne zaufania i pozytywnie nastawione do życia, dzięki czemu wprawiamy siebie i innych w dobry nastrój.
- Dotlenienie organizmu. Śmiejąc się dotleniamy organizm, ponieważ pobieramy trzy razy więcej powietrza niż podczas standardowego wdechu. Dodatkowo nasza przepona intensywniej pracuje (częściej się kurczy), co sprzyja oczyszczaniu płuc ze szkodliwych substancji. Lepsze zaopatrzenie płuc w tlen sprzyja większemu dotlenieniu mózgu, a to wpływa na poprawę myślenia, koncentracji, pamięci i kreatywnego myślenia. Kolejno pobudzenie układu krążenia, poprzez rozszerzenie naczyń, powoduje szybsze i sprawniejsze dostarczanie natlenowanej krwi do wszystkich narządów. Dodatkowo śmiejąc się poprawiamy współpracę między półkulami mózgowymi, dzięki czemu odczuwamy większą chęć do działania.
- Poprawa zdrowia. Śmiech obniża ciśnienie i poziom cukru we krwi, nawet u osób mających cukrzycę typu 2. Dzieje się tak, ponieważ głównym czynnikiem mającym wpływ na podniesienie poziomu cukru we krwi jest stres. Natomiast śmiech rozładowuje stres, jednocześnie obniżając poziom glukozy. Dodatkowo pozytywnie wpływa na pracę serca, które podczas śmiechu szybciej bije, pobudzając układ krążenia, dzięki czemu serce działa sprawniej, a ciśnienie krwi się obniża.
- Rozładowanie stresu. Śmiejąc się pozbywamy się uczucia stresu, co pozwala nam się odprężyć i zrelaksować oraz rozładować skumulowane emocje. Jednocześnie śmiech łagodzi bóle głowy i mięśni. Śmiejąc się można pokonać tremę, strach i smutek oraz odreagować złość.
- Poprawa odporności. Śmiech zwiększa produkcję przeciwciał – limfocytów T, niszczących wirusy. We krwi pojawiają się przeciwciała chroniące przed zakażeniami błony śluzowej górnych dróg oddechowych, natomiast w organizmie wzrasta poziom endorfin, hormonów szczęścia, które uznawane są za substancje przeciwzapalne.
- Łagodzi ból i zmniejsza napięcie mięśniowe. Dzięki śmianiu się wzrasta ilość wydzielanych endorfin, co powoduje wzrost produkcji naturalnych związków przeciwbólowych. Śmiech pobudza krążenie, dzięki czemu pomaga mięśniom się rozkurczać, co prowadzi do złagodzenia napięcia i bólu bez sięgania po leki przeciwbólowe.
- Wzmacnia mięśnie. Podczas intensywnego śmiechu wprawiamy w ruch aż 80 mięśni (!). Dodatkowo pracujące mięśnie brzucha pobudzają jelita, co sprzyja lepszemu trawieniu.
- Poprawia wygląd. Śmiejąc się w naturalny sposób masujemy twarz. Wprawiając mięśnie twarzy w ruch napinamy i ujędrniamy skórę. Natomiast dzięki lepszemu dotlenieniu organizmu, skóra staje się lepiej odżywiona i zyskuje bardziej promienny wygląd. Uniesione kąciki ust czynią twarz młodszą i pogodniejszą, a kurze łapki w okolicy oczu dodają uroku.
Podsumowując: Kiedy się śmiejemy pogłębia się nasz oddech, dzięki czemu dotleniamy organizm, wzmacniają się mięśnie twarzy, brzucha, przepony i ramion. Dzięki śmianiu się przyspiesza nasze krążenie i w szybszy sposób natleniona krew jest rozprowadzana po organizmie. Dodatkowo śmiech rozszerza tętnice powodując obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i sprzyja spalaniu kalorii. Podczas śmiechu w mózgu wydzielane są endorfiny, dzięki czemu polepsza się nasze samopoczucie i inni ludzie lepiej nas postrzegają.
Mówi się, że 5 minut śmiechu to godzina życia dłużej i nie wiem, ile jest w tym prawdy, ale z całą pewnością śmiech ma bardzo dobry wpływ na organizm i bywa wykorzystywany jako forma lecznicza – terapia śmiechem (gelotologia).
Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc. – Luis de Funes
Dobrze jest się pośmiać każdego dnia, ponieważ minuta szczerego śmiechu zapewnia do 45 minut rozluźnienia. Tak więc, śmiejmy się jak najwięcej!
Źródło: A. i B. Pease, Mowa ciała.