Radość życia

flickr.com - Clint Mason

Radość to uczucie będące pozytywnym stanem emocjonalnym, na który składają się emocje (szczęście, zadowolenie, rozbawienie, podekscytowanie). Jest to poczucie zadowolenia i satysfakcji przejawiające się śmiechem, optymistycznym spojrzeniem na rzeczywistość czy poczuciem beztroski. Występuje nierozłączne z uczuciem przyjemności i prowadzi do szczęścia, a w skrajnej formie do euforii.

Spójrzmy na dzieci. To małe istotki, które odnajdują radość we wszystkim co robią. Dzieci cieszą się z najprostszych rzeczy, śmieją się kilkadziesiąt razy dziennie. Są ufne, wierzą w swoje możliwości, śmiało wyrażają swoje zadowolenie i spontaniczny zachwyt, są wrażliwe i potrafią je rozbawić proste gesty. Maluchy przejawiają radość na wiele sposobów i nie martwią się co inni o nich myślą, jakie przeciwności napotkają, ponieważ nie są tego świadome. Są naiwne, ale ich radość jest w 100% prawdziwa. I chociaż jesteśmy dorośli, mamy natłok zajęć, martwimy się o przyszłość i posiadamy świadomość licznych zagrożeń, to nie zapominajmy o radości, dzięki której nasze życie nabiera barw, smaku i rozmachu.

„Szczęście znajduje się w tobie. Zaczyna się na dnie twojego serca, a ty możesz je wciąż powiększać, pozostając życzliwym tam, gdzie inni bywają nieżyczliwi; pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga; będąc zadowolonym tam, gdzie inni tylko stawiają żądania. Ty potrafisz się uśmiechać tam, gdzie się narzeka i lamentuje, potrafisz przebaczać, gdy ludzie ci zło wyrządzają.” – Phil Bosmans

Jak sprawić, żeby poczuć radość?

  • Nastaw się pozytywnie!
  • Uwierz w siebie i swój sukces.
  • Ciesz się z małych rzeczy.
  • Pozwalaj sobie na małe przyjemności każdego dnia.
  • Znajdź interesujące zajęcia, hobby, pasję.
  • Nie dopuszczaj do głosu negatywnych myśli (zamartwianie się, oczekiwanie porażki, rozmyślanie o nieudanych przeżyciach).
  • Uśmiechaj się.
  • Dostrzegaj dobroć.
  • Zaakceptuj obowiązki, własne niepowodzenia i ograniczenia.
  • Szukaj dobrych relacji pełnych ciepła, wsparcia i zrozumienia.
  • Stawiaj na aktywność fizyczną i zdrowe odżywianie.
  • Delektuj się dniem – życie składa się z radosnych momentów.
  • Wyrażaj swoje potrzeby i naucz się asertywności.
  • Doceniaj drobnostki.
  • Przywracaj w myślach swoje sukcesy.
  • Staraj się zauważać dobrą stronę rzeczy i wydarzeń.
  • Ucz się nowych rzeczy i podchodź do świata z ciekawością dziecka.

Co daje pogoda ducha i optymistyczne nastawienie do świata?

  1. Lepsza pamięć i efektywność. Pozytywne podejście do życia powoduje wytwarzanie endorfin – hormonów szczęścia, które działają jak naturalne znieczulacze i rozweselacze oraz adrenaliny, która zwiększa czujność i uwagę, poprawia pamięć i koncentrację, wpływa na zdolność uczenia się, twórczość i kreatywność.
  2. Lepsze zdrowie. Pozytywny nastrój zwiększa stężenie immunoglobulin i wzmaga aktywność histaminy – hormonu mobilizującego układ odpornościowy oraz podwyższa skuteczność oddziaływania leukocytów – komórek obronnych organizmu. Zmniejsza ryzyko występowania: bezsenności, chorób serca, wysokiego ciśnienia, cukrzycy, bólu pleców czy rozstroju nerwowego.
  3. Lepsze radzenie sobie ze stresem. Dobry nastrój redukuje we krwi stężenie hormonów związanych z reakcją na stres, dlatego pogodne osoby postrzegają stres jako wyzwanie i po zdenerwowaniu szybciej wracają do równowagi.
  4. Łatwiejsze zawieranie ciekawych znajomości. Osoby uśmiechnięte, pogodne i zadowolone z siebie, przyciągają inne osoby, dzięki usposobieniu i umiejętności doceniania najdrobniejszych korzyści. Potrafią rozładować napiętą atmosferę, załagodzić konflikt i łatwiej nawiązują serdeczne związki z innymi ludźmi.
  5. Większy zapał i motywację. Pogodny nastój motywuje do działania, nie pozwala na poddanie się po poniesionej porażce i pogłębia chęć zdobywania osiągnięć.

Optymistyczne podejście do życia wiele ułatwia. Osoby radosne szybciej i łatwiej osiągają założone cele, są lubiane w pracy, układa im się w domu i w związku oraz są szczęśliwi.

„Cieszę się, bo rzeczywistość jest o wiele piękniejsza, niż moje wyobrażenia o niej. Cieszę się gdy natura obdarza mnie spektaklem, który wydaje mi się tylko wspaniałym snem. Jestem wdzięczny, gdy ktoś zaskoczy mnie swą nieoczekiwaną dobrocią i życzliwością. Jestem szczęśliwy, gdy jakieś zdarzenia lub spotkania stają się emocjonujące i interesujące – czego wcześniej nie przewidywałem. Cieszę się za każdym razem, gdy zaskoczony stwierdzam, że życie jest lepsze niż przypuszczałem!” – Rainer Haak

Kochani! Pozytywnego myślenia i nastawienia można się nauczyć. Wystarczy przestać narzekać i zastosować powyższe wskazówki. Życie jest zbyt krótkie, by marnować je na użalanie się nad sobą i swoją przeszłością. Życie jest piękne i ma więcej barw niż czarny i biały. Dlatego włącz pozytywne myślenie, wprowadź do swojego życia radość i zapamiętaj krótkie hasło Rainera Haaka: Zawsze się cieszę, bo cieszę się, że żyję!

Źródło:
R. Haak, Radość życia.
Fotogarfia: flickr.com – Clint Mason