Niepełnosprawność intelektualna
Niepełnosprawność intelektualna to zaburzenie charakteryzujące się zarówno deficytem intelektualnym (rozumowanie, rozwiązywanie problemów, planowanie, myślenie abstrakcyjne, wydawanie osądów, zdobywanie wiedzy w systemie edukacyjnym, jak i przez doświadczenia), jak i deficytem w funkcjonowaniu przystosowawczym i ma początek w okresie rozwojowym.
Deficyty w ogólnych zdolnościach umysłowych upośledzają funkcjonowanie i powodują ograniczenia w udziale i istnieniu w jednym lub więcej aspektach codziennej aktywności, takich jak: komunikacja, udział w życiu społecznym domowym i otoczeniu społecznym. Ograniczenia powodują konieczność wsparcia w szkole, w pracy i w samodzielnym życiu.
Kim jest osoba niepełnosprawna?
W polskim prawie, zgodnie z ustawą o rehabilitacji i systemie zatrudniania niepełnosprawnych, osoby niepełnosprawne definiuje się jako:
„Osoby, których stan fizyczny, psychiczny lub umysłowy trwale lub okresowo utrudnia, ogranicza, bądź uniemożliwia wypełnianie ról społecznych, a w szczególności zdolności do wykonywania pracy zawodowej, jeżeli uzyskały orzeczenie: o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności albo o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, a jeżeli nie ukończyły 16 roku życia – orzeczenie o rodzaju i stopniu niepełnosprawności.” – Dziennik Ustaw. Nr 123. Pozycja 776, 1997.
Upośledzenie umysłowe to widocznie niższy od przeciętnego, (o co najmniej o dwa odchylenia standardowe), poziom funkcjonowania intelektualnego, który przekłada się na zaburzenia w zakresie uczenia się, przystosowania społecznego, zaburzenia w zakresie dojrzewania i ogólne problemy w funkcjonowaniu. Niepełnosprawność intelektualna jest spowodowana przez czynniki genetyczne, ponieważ dotyczy trwałych i poważnych zmian lub uszkodzeń, jakie zaszły w ośrodkowym układzie nerwowym. Czyli jest to niższa, niż przeciętna, sprawność intelektualna, która powstała w okresie rozwojowym.
Niepełnosprawność intelektualna może być postrzega z perspektywy społecznej, kiedy osoby nią dotknięte napotkają na bariery kulturowe, fizyczne lub społeczne, które ograniczają ich udział w różnych zakresach działalności, dostępnych dla innych ludzi. Tak, więc upośledzenie może wystąpić w postaci utrudnienia, ograniczenia lub uniemożliwienia brania udziału w życiu danej społeczności na równym poziomie z innymi.
Czy niepełnosprawność intelektualna jest chorobą?
Niepełnosprawność intelektualna nie jest chorobą, ponieważ jednostka chorobowa jest ściśle określona przez etiologię (przyczyny) i patogenezę (mechanizm powstawania i rozwoju), którą wywołują określone te same przyczyny, a jej przebieg jest z reguły podobny, poza pewnymi odchyleniami wynikającymi z różnic indywidualnych.
„Niepełnosprawność może być rozważana jako zespół objawów podobnych w konstrukcji do otępienia. Zawiera ona heterogeniczną grupę obrazów klinicznych obejmujących spektrum stanów genetycznych, zakaźnych, odżywiania, stanów metabolicznych czy neurotoksycznych.” – Luis Salvador-Carulla.
Upośledzenie umysłowe jest stanem, a nie chorobą!
Jakie są główne przyczyny niepełnosprawności intelektualnej?
1.Prenatalne (przed urodzeniem):
- Czynniki genetyczne i dziedziczne (np. Zespół Downa, fenyloketonuria).
- Zatrucia toksynami występujące w czasie ciąży, choroby i wady cewy nerwowej (np. nikotyna, alkohol – FAS, narkotyki, choroby – HIV/AIDS, wady cewy nerwowej – bezmózgowie oraz rozszczep kręgosłupa).
2. Okołoporodowe (podczas porodu): urazy porodowe spowodowane brakiem tlenu (anoksja) lub zamartwica, uraz położniczy, urazy głowy oraz mała masa urodzeniowa ciała
3. Poporodowe (po urodzeniu): maltretowanie, zaniedbywanie dziecka, wypadki, choroby z bardzo ostrym przebiegiem, np. wirusowe zapalenie opon mózgowych.
Jak zapobiegać niepełnosprawności intelektualnej?
Kobiety w ciąży:
- Wczesna opieka prenatalna.
- Poradnictwo genetyczne.
- Dbałość o dobry stan zdrowia.
- Unikanie alkoholu, narkotyków.
- Dobre odżywanie się.
- Zapobieganie przedwczesnym urodzeniom.
- Ochrona przez urazami i wypadkami.
- Zapobieganie i natychmiastowe leczenie infekcji.
- Unikanie chorób przenoszonych drogą płciową.
Dzieci:
- Zagwarantowanie powszechnych badań przesiewowych niemowląt.
- Właściwe odżywianie.
- Umieszczenie domowych produktów chemicznych poza zasięgiem dzieci.
- Korzystanie z pasów bezpieczeństwa i fotelików, kasków.
- Zapobieganie i natychmiastowe leczenie infekcji.
- Szybki i łatwy dostęp do opieki zdrowotnej.
- Zapobieganie zatruciu ołowiem.
- Zagwarantowanie wszystkim dzieciom właściwej opieki medycznej.
- Zapewnienie programów wczesnej interwencji.
- Wyeliminowanie maltretowania i zaniedbywania dzieci.
- Szczepienia.
Społeczeństwo:
- Wyeliminowanie zagrożenia dzieci biedą.
- Powszechna dostępność wczesnych programów interwencyjnych.
- Zapewnienie edukacji i wsparcia rodzicom.
- Ochrona dzieci przed maltretowaniem i zaniedbaniem.
- Usunięcie toksyn ze środowiska.
- Zapewnienie usług planowania rodziny.
- Zapewnienie w publicznej edukacji na temat technik prewencji.
- Powszechny dostęp do opieki zdrowotnej.
Źródło:
DSM V – Diagnostic and Statistical Manuals (Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne).
A. Kruze, Współczesne paradygmaty pedagogiki specjalnej.