Niepełnosprawność intelektualna: Stopień lekki
Charakterystyka dzieci niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu lekkim jest czynnością skomplikowaną i często stwarza trudności. Pojawiają się one, ponieważ objawy zachowania się dziecka niepełnosprawnego umysłowo i dziecka zaniedbanego są podobne. Często zdarza się, że warunki środowiskowe, nieprawidłowe funkcjonowanie rodziny i brak stymulacji dziecka w rodzinie, mogą niekorzystnie wpłynąć na jego ogólny rozwój. Istnieją cechy wspólne dla wszystkich opisywanych osób.
Niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim dotyka 70% – 80% populacji osób z niepełnosprawnością intelektualną. Takie osoby posiadają poziom intelektualny charakterystyczny dla 12 roku życia i inteligencję na poziomie 55-69 (skali Wechslera).
Charakterystyka niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim:
- Osoby nie mają fizycznych objawów niepełnosprawności. Odznaczają się niższym poziomem rozwoju fizycznego, ale do czasu dorastania. Potem następuje jego przyspieszenie, co oznacza wzrost ciężaru i wysokości ciała.
- Dzieci niepełnosprawne intelektualnie posiadają zaburzenia procesów pamięciowych i uwagi. Ich myślenie jest zatrzymuje się w okresie operacji konkretnych i nie są one w stanie prawidłowo definiować pojęć abstrakcyjnych. Występują zaburzenia w procesach abstrahowania i uogólniania, ograniczona jest zdolność do rozumowania przez analogię, rozumowania dedukcyjnego oraz indukcyjnego. Najlepsze efekty osiągają we wnioskowaniu z prostych stanów.
- Osoby zazwyczaj dobrze koncentrują uwagę na materiale konkretnym, natomiast krótko i słabo na treściach abstrakcyjnych. Uwaga ma charakter dowolny, słaba jest podzielność uwagi. Dzieci dokonują nadmiernej selekcji w zakresie jednego bodźca (kolor, kształt, rozmiar) i mogą zwrócić uwagę tylko na jeden lub dwa z tych elementów.
- Ograniczony jest proces różnicowania barw, spostrzegania odrębnych elementów oraz traktowania ich całościowo. Osoby mają trudności w analizowaniu kształtu i materiału, z jakiego wykonany jest przedmiot. Najlepiej spostrzegają barwę, połysk (cechy zewnętrzne przedmiotu), a następnie wielkość.
- U osób z niepełnosprawnością w stopniu lekkim występuje dobra pamięć mechaniczna, fotograficzna, ale słabsza jest pamięć logiczna. Nie stwierdzono różnic w pamięci skojarzeniowej i pamięci obrazków, zarówno świeżej jak i trwałej.
- Dzieci te mają skłonności do mechanicznego przyswajania wiedzy, uczą się bez zrozumienia w wolnym tempie. Krótko i słabo koncentrują się na treściach trudnych do zrozumienia.
- Osoby posiadają ubogie słownictwo, trudności w uzewnętrznianiu swoich myśli, mówią ułamkami zdań, rozumienie innych ludzi, bez bezpośredniego kontaktu, jest utrudnione (np. z nagrań).
- Osoby posiadają bogatsze słownictwo biernie niż czynne.
- Pojawiają się częste zaburzenia mowy, do których należą wady artykulacyjne – dyslalie (reranie, nieprawidłowa wymowa głosek „k” i „g”, bezdźwięczność, seplenienie).
- Występuje zwiększona zależność od innych ludzi.
- Pojawia się nieadekwatność ich zachowania w stosunku do wymagań sytuacji.
- Osoby niewłaściwe odczytują sygnały społeczne, co utrudnia a czasem wręcz uniemożliwia podjęcie odpowiednich decyzji i wyboru odpowiednich zachowań interpersonalnych.
- Występują braki i nieprawidłowości w kojarzeniu faktów społecznych i wnioskowaniu. Są one w większym stopniu konsekwencją upośledzenia socjalnego i edukacyjnego niż samych deficytów w procesach intelektualnych tych osób.
- Interpretując historyjki obrazkowe o treści społecznej, osoby koncentrują uwagę na elementach nieistotnych – nie zauważają wzajemnego związku między sytuacjami społecznymi, a przedstawionymi na obrazkach.
- Osoby odznaczają się nieprawidłową umiejętnością rozwiązywania problemów społecznych.
- Rzadko przewidują skutki swych działań. Posiadają mniejsze poczucie odpowiedzialności i uspołecznienia.
- Nie planują, nie wartościują swych zamiarów.
- Występuje wyuczona bezradność. Osoby preferują strategię prośby, jako sposobu rozwiązywania zadań życiowych.
- Spostrzegają siebie pozytywnie. Określają siebie jako idealne, pod każdym względem, oceniają bardzo wysoko swoje umiejętności.
- Można spotkać dzieci społecznie aktywne, takie, które są towarzyskie, łatwo nawiązują kontakt z innymi, są w stanie dbać o swoje sprawy, zaspokajać swoje potrzeby, jak i bierne, unikające interakcji społecznych, mające trudność w zaspokajaniu swoich potrzeb i oczekujące niepowodzenia.
- Częściej można zaobserwować w reakcjach tych osób niestałość emocjonalną, niepokój, impulsywność, gniew, agresja i zaburzenia samokontroli.
Zaburzeń procesu poznawczo-emocjonalnego:
- Niedokładny odbiór wrażeń zmysłowych.
- Trudności skupienia uwagi.
- Słaba wyobraźnia.
- Zasadniczo słaba pamięć.
- Zubożała selektywność i gotowość poznawcza oraz utrudnione zapamiętywanie wiadomości.
- Ograniczona możliwość abstrakcyjnego myślenia, konkretyzm myślenia i utrudnione tworzenie pojęć.
- Utrudnione uogólnianie, wnioskowanie, rozumienie i wykonywanie zależności przyczynowo skutkowych.
- Mechaniczne przyswajanie wiedzy.
- Ubogie słownictwo.
- Zwolnione procesy myślowe.
- Mała plastyczność myślenia (trudności w zastosowaniu zdobytych wiadomości w praktyce i orientowaniu w nowej sytuacji).
- Ograniczenie samodzielności myślenia.
- Duża podatność na wpływy innych osób.
- Utrudnione panowanie nad popędami i afektami.
Zaburzenia psychoruchowe:
- Wydłużony okres reakcji (zwolnione tempo reakcji psychicznych).
- Męczliwość psychoruchowa.
- Mała sprawność kinestetyczna.
- Zaburzenia koordynacji ruchowej.
- Nieprawidłowości rozwojowe mowy i pisma.
- Zjawiska hiper- i hipokinezy.
- Ruchy mimowolne.
Zaburzenia przystosowania społecznego:
- Trudności zastosowania wiedzy w praktyce.
- Upośledzenie twórczości, inicjatywy, przedsiębiorczości i sprawności ruchowych.
- Utrudnienie głębszego porozumiewania się z otoczeniem z powodu występujących ograniczeń słownictwa i mowy.
- Podatność do naśladowania i podporządkowania się silniejszym.
- Mała wydolność pracy.
- Zrutynizowanie wykonywanych czynności.
- Zdolność do podjęcia pracy w określonych warunkach
Należy pamiętać, że każde dziecko niepełnosprawne intelektualnie w stopniu lekkim jest inne i posiada odmienny profil rozwoju. Dlatego powyższe cechy stanowią zbiór najbardziej charakterystycznych właściwości, występujących w całej populacji opisywanych dzieci.
Źródło:
J. Wyczesany, Pedagogika upośledzonych umysłowo. Wybrane zagadnienia.
U mojego dziecka stwierdzono niepełnosprawność intelektualna w stopniu lekkim, w związku z tym mam pytanie co do tego zagadnienia. Czy można źle zdiagnozować dziecko, które rozwija się na pierwszy rzut oka prawidłowo?
Zawsze istnieje ryzyko pomyłki, ponieważ jesteśmy ludźmi. Jeśli ma Pani wątpliwości, co do postawionej diagnozy dziecka, to warto udać się do innego specjalisty (psychiatry) lub do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, gdzie dziecko zostanie zbadane i zostanie wydana ponowna opinia potwierdzająca lub zmieniająca obecną diagnozę.