Metoda czerwonego i zielonego długopisu

flickr.com - Mike BealesKażdy zna czerwone poprawki, umieszczane w zeszytach czy testach – adnotacje nauczyciela. Metoda czerwonego długopisu, stosowana przez nauczycieli, sprawia, że uczeń uświadamia sobie co robi źle i w czym jest słaby. Ale jest możliwość, aby pozytywnie motywować uczniów, zmienić ich myślenie oraz uwydatnić pozytywne cechy i umiejętności. Jest to metoda zielonego koloru.

Metoda zielonego długopisu to prosta i skuteczna technika pozytywnie wpływająca na samoocenę ucznia i pozwalająca skupić się na rzeczach, które dobrze wykonuje.

Jak wiadomo, motywowanie daje dużo większe efekty, niż karcenie i ciągłe wytykanie błędów. Czerwony kolor poprawek, jaki stosują nauczyciele wpływa na ucznia, utrzymując go w przekonaniu, że wciąż czegoś nie potrafi, nie wie i popełnia błędy. A to powoduje u dzieci emocje: poniesienia porażki i ciągłej niedoskonałości.

Używanie zielonego koloru powoduje u uczniów skupienie się na doskonałych elementach, tym co zostało poprawnie wykonane i co się udało. Jeśli uczeń zobaczy co wykonał starannie, będzie chciał powtórzyć swój sukces. Taka pochwała wpłynie motywująco i dziecko będzie starało się wykonywać polecenia jak najlepiej. A najważniejsze, żeby dążyło do osiągnięcia tych pozytywnych wzorców, a w drugiej kolejności, skupiało się na niedoskonałościach.

Nikt nie lubi kiedy wytyka mu się błędy, a jeśli dorastamy w przekonaniu, że cały czas robimy coś źle, to w dorosłości wciąż będziemy myśleli, że jesteśmy niewystarczająco dobrzy, co przekładać się będzie na myślenie o sobie.

Dlaczego warto ograniczyć czerwony długopis na rzecz zielonego?

  1. Dzięki pokazywaniu co dziecko robi dobrze, będzie ono skupiało się na pozytywach i mocnych stronach oraz na tym co dobre i poprawne.
  2. Zmienia się myślenie dziecka i pojawia się motywacja wewnętrzna: chęć powtórzenia sukcesu.
  3. Zieleń to kolor równowagi, działa uspokajająco na otoczenie i zachęca do nauki, natomiast kolor czerwony działa pobudzająco i powoduje uwydatnianie niedoskonałości.

Metoda nagradzania działa bardziej motywująco niż karania. Dlatego należy zachęcać dzieci do nauki, w pierwszej kolejności, wskazując co robią dobrze, a w drugiej – wskazując to, co warto poprawić.

Uwaga!

Warto zauważyć, że zdrowa krytyka jest potrzebna każdemu. Tak więc należy ją stosować także wśród dzieci, aby nie osiadły na laurach, pracowały nad sobą, myślały racjonalnie i starały się zmienić to, co dotychczas robiły źle. Dlatego zawsze warto posiadać dwa długopisy: czerwony i zielony, i używać ich rozsądnie.

Źródło:
Fotografia: flickr.com – Mike Beales