Koncepcje: Pedagogika wielokulturowa i międzykulturowa
Wielokulturowość to zjawisko związane z występowaniem na jednym terenie kilku grup o różnych wyznaniach, językach, tradycjach i obyczajach oraz systemie organizacji społecznej. Natomiast międzykulturowość (interkulturowość) to pogląd, niosący przesłanie, że utrzymując kontakty z innymi kulturami wzbogacamy swoją osobowość i umiejętności współdziałania z przedstawicielami innych narodowości.
Pedagogika międzykulturowa powstała w Niemczech na początku lat ‘70. Miała na celu poszerzenie horyzontu problemów o jeszcze inne, istniejące w danym społeczeństwie kultury i subkultury, rozpoznanie ich i uświadomienie istniejących między nimi różnic. „Między” wskazuje, że kultury wchodzą w relacje, natomiast „inter” oznacza między, wśród, współ. Oznacza wzajemną otwartość.
Definicje edukacji międzykulturowej:
- Dominuje interakcja kultur, kontakt z drugim odmiennym.
- Współpraca i wzajemne korzystanie z dorobku różnych kultur.
Celem pedagogiki międzykulturowej jest:
- Stworzenie równoprawnych warunków życia dla różnych kulturowo i etnicznie grup żyjących w ramach danego społeczeństwa.
- Wzajemne wzbogacanie się i przenikanie się kultur, które powinny ze sobą współpracować dzięki bezpośrednim kontaktom osobistym i doświadczeniom zdobywanym w życiu codziennym.
- Rolą współczesnej pedagogiki międzykulturowej jest umożliwienie ludziom nabycia umiejętności i gotowości do wolnych od uprzedzeń spotkań między osobami różnej narodowości.
Ważnym elementem międzykulturowości jest proces uczenia się, który został podzielony na 4 stadia:
- Stadium poszerzenia wiedzy o obcej kulturze. Na tym poziomie chodzi przede wszystkim o uchwycenie cech zewnętrznych obcej kultury.
- Stadium rozpoznania struktur myślenia osoby z innej kultury. Dotyczy umiejętności uchwycenia struktur orientacyjnych i gramatyki postępowania, czyli postaw wartości, norm, nawyków i zachowań, charakterystycznych dla danej kultury, jej mieszkańców czy określonej grupy społecznej.
- Stadium nabywania kompetencji międzykulturowego działania. Sprowadza się ono do osiągania umiejętności współdziałania z przedstawicielami odmiennej kultury w zgodzie z ich systemem orientacyjnym.
- Stadium edukacji międzykulturowego uczenia się. To najwyższy poziom osiągnięć w procesie międzykulturowego uczenia się, obejmujący umiejętność opanowania ogólnych zasad i reguł, które umożliwiają jednostce zorientowanie się w bardzo zróżnicowanych uwarunkowaniach kulturowych i przyjęcie adekwatnych dla tej kultury zachowań.
Edukacja międzykulturowa dzieli się na:
- Formalną – która opiera się na programach realizowanych w placówkach oświatowych, w instytucjach o charakterze edukacyjnym. Organizowane są przez wychowawcę, nauczycieli.
- Nieformalną – która pokrywa się z formalną, jest jej uzupełnieniem, ale występują inne sposoby, metody i formy organizacji. Realizują ją organizacje pozarządowe, ruchy społeczne, a także biblioteki i teatry.
Efektem przejścia z obszaru własnej kultury do kultury nam obcej może być jedna z czterech form reakcji:
- Ucieczka (ksenofobia) – polega na doznawaniu lęku, strachu przed obcością.
- Dominacja – jest próbą podporządkowania własnemu systemowi orientacyjnemu obcej kultury i obcego kulturowo partnera interakcji.
- Adaptacja – polega na przystosowaniu się do obcej i nowej dla nas kultury.
- Integracja – sprowadza się do transnarodowej empatii, syntezy własnego kulturowo systemu i orientacji z tym systemem.
Zadania nauczyciela w edukacji międzykulturowej:
- Uwrażliwienie wychowanków na istnienie innych kultur i na wartości kultury rodzimej.
- Stwarzanie częstych okazji do osobistych kontaktów uczniów z innymi kulturami.
- Posiadanie wiedzy z zakresu swojej grupy oraz innych grup kulturowych, z zakresu tradycji, historii, zwyczajów.
- Umiejętność łagodzenia konfliktów kulturowych, które mogą pojawić się na tle klasy.
- Przyjęcie założenia, że wszystkie kultury są w równym stopniu wartościowe.
- Powinien mieć szacunek do odmienności, pamiętać, że wszystkim ludziom przysługują te same prawa.
- Powinien stosować metody aktywizujące w nauczaniu, stwarzać okazje do dyskusji i wyrażania własnego poglądu.
- Zachowanie łączności między edukacją narodową, a edukacją europejską, światową, globalną.
Edukacja wielokulturowa to proces oświatowo-wychowawczy, którego celem jest kształtowanie rozumienia odmienności kulturowych oraz przygotowanie dialogowych interakcji z przedstawicielami innych kultur. Prowadzić to ma, drogą krytycznej refleksji, do wzmocnienia własnej tożsamości kulturowej.
Edukacja wielokulturowa wspiera procesy zakorzenienia w kulturze rodzimej, sytuuje w świecie społeczności lokalnych i jednocześnie pozwala przekraczać bezpośrednie doświadczenia, zauważać innych z ich historią, różnicami i podobieństwami, uświadamiać sobie specyfikę odrębności i jednocześnie wspólne dziedzictwo ludzkości.
„Wielo” oznacza kilka kultur, natomiast „multi” to wielość, wielokrotność na danym terenie.
Definicje edukacji wielokulturowej:
- Podkreślają poznawanie innych kultur, ludzi, nastawienie na poznanie odmiennych.
- Ma miejsce zauważanie wielości i różnorodności kultur.
- Ma miejsce reakcja na różnorodność, na wielość.
Najważniejszymi celami edukacji wielokulturowej są:
- Przeciwdziałanie i sprzeciw wobec takich zjawisk społecznych jak rasizm, przesąd, dyskryminacja.
- Podkreślenie znaczenia kontaktu wielokulturowego, który będzie promował pluralizm kulturowy w miejsce segregacji i asymilacji kulturowej.
- Bezstronność wobec uczniów, którzy pochodzą z innego kraju, należą do mniejszości narodowych lub są dziećmi uchodźców.
- Równe możliwości edukacyjne dla wszystkich dzieci.
- Podkreślenie procesu stawania się „obywatelem świata”.
Strategie edukacji wielokulturowej:
- Rozdzielenie -> Edukacje obok siebie -> Etnocentryzm.
- Zintegrowanie -> Przyjęcie wartości, języka kultury dominującej -> Podporządkowanie wielkości.
- Tygiel kulturowy -> Oddzielna edukacja oraz połączenie -> Połączenie z kulturą dominującą (możliwość edukacji we własnej kulturze, w kulturze dominującej lub korzystanie z obu opcji).
- Równe traktowanie -> Pierwszeństwo potrzeb mniejszości -> Strategia edukacji międzykulturowej, która jest jedną z opcji w edukacji wielokulturowej.
Źródło:
Pedagogika międzykulturowa [w:] Z. Kwieciński, B. Śliwerski (red.), Pedagogika. Podręcznik akademicki, t.1.
Wyzwania edukacji wielokulturowej [w:] Cz. Lewicki, M. Cichowska, Dyskurs pedagogiczny, t.9.