Koncepcje: Pedagogika alternatywna

Co to jest edukacja alternatywna?
Edukacja alternatywna jest formą sprzeciwu wobec sformalizowanego systemu szkolnego i panujących w niej zasad. To także chęć humanizacji edukacji, zastąpienie lekcji szkolnej na rzecz ujęcia pracy systemem całodniowym oraz uaktywnianie dzieci zgodnie z ich zainteresowaniami i predyspozycjami. Edukacja alternatywna stanowi wyraz buntu przeciw sztywności i sztampowości systemu szkolnego, braku podmiotowych relacji nauczyciela z dziećmi oraz zachwiania proporcji między dążeniem do osiągania celów dydaktycznych i wychowawczych.
Dlaczego pojawiła się pedagogika i edukacja alternatywna?
Ponieważ nauczyciele chcą zerwać z szarą rzeczywistością i próbować dokonywać w niej zmian. Pedagodzy uświadamiają sobie, że nie chcą kontynuować utartego sposobu działania, ale chcą poszukiwać czegoś nowego – jakiejś alternatywy dla istniejącej sytuacji.
Powstanie szkół alternatywnych wynika z niezadowolenia z istniejącego stanu, z chęci wprowadzania zmian na lepsze. Szkolnictwo alternatywne jest symbolem wdrażania czegoś nowego w stosunku do tego, co jest powszechnie stosowane i uznawane za obowiązujące.
Jaka edukacja jest alternatywna?
To edukacja taka, która:
- Stanowi opozycję do propozycji już istniejącej.
- Stosuje własny system krytyki wobec istniejącej rzeczywistości i obala dotychczasowe mity, fałszywe przesądy i konwencje.
- Za bazę dla powstających poglądów wyznacza tolerancję, demokrację i otwartość na nowości.
- Jest niezależna od uwarunkowań politycznych, społecznych i gospodarczych.
- Bazuje na dialogu, prawie do wolności i samorealizacji.
- Rodzi się z odwagi dążenia do idealnego świata.
- Występuje w obronie zagrożonej suwerenności każdego podmiotu – dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych.
Edukacja alternatywna zakłada głównie:
- Humanizację edukacji – wychowanie i nauczanie ma pomagać dziecku w tworzeniu samego siebie, zaspokajać jego potrzeby i stymulować do rozwoju.
- Przezwyciężanie odtwórczych form aktywności dziecka, stymulowanych przez metody odtwórcze, przez stosowanie metod wspierania aktywności dziecka.
- Zmianę podejścia do programu – zaprzestanie traktowania go jako jedyną bazę i skupiania się wyłącznie na jego realizacji, a w zamian wykorzystanie treści programowych do wspierania aktywności dzieci.
- Skupienie się na ocenie opisowej, zmiana podejścia z selekcji dzieci i stopniowania, na podejście wspierające i motywujące do samooceny.
- Odejście od lekcyjnych form organizacji szkoły i założenie mówiące, że podstawową formą edukacyjną jest dzień pracy i aktywności dzieci.
Przykłady edukacji alternatywnej:
Koncepcja Rudolfa Steinera
Jedną z alternatywnych szkół, różniących się programem i formą nauczania od powszechnych szkół państwowych, jest szkoła Waldorfska (Waldorfshule), której założycielem był Rudolf Steiner.
Podstawy filozoficzne szkoły Steinera: Wolność każdego człowieka, zawiera w sobie czyny moralne. Prawo do wykształcenia niezależnego od interesów państwa (politycznych, gospodarczych czy militarnych).
Pedagogika Waldorfska stawia na wszechstronne postrzeganie dziecka:
- Wyzwolenie sił twórczych u każdego dziecka.
- Umożliwienie odnoszenia sukcesów.
- Obdarzanie dziecka szacunkiem.
- Celem nauczania jest wspomaganie dziecka w osiąganiu świadomej i odpowiedzialnej dojrzałości.
- Wychowanie do wolności.
- Rozwój postawy badawczej ucznia, wzbudzanie naturalnej ciekawości.
- Nauczyciele ukazują wzorce osobowe swoją postawą.
- Nauczyciel podążą za naturalnym tempem, wpisanym w indywidualność ucznia.
Koncepcja Celestyna Freineta
Zamiast tradycyjnego nauczania podręcznikowego, opartego na autorytecie nauczyciela, Celestyn Freinet wprowadził nowe, oryginalne formy pracy szkolnej, które nazwał technikami szkolnymi:
- Technika swobodnej ekspresji artystycznej (muzycznej, plastycznej, teatralnej).
- Techniki stanowiące podstawę nauki języka ojczystego:
- Technika swobodnego tekstu.
- Technika gazetki szkolnej.
- Technika korespondencji międzyklasowej i międzyszkolnej.
- Techniki samodzielnej pracy uczniów:
- Technika fiszek autokorektywnych.
- Technika doświadczeń poszukujących.
- Technika planowania pracy.
Koncepcja Marii Montessori
Teoria pedagogiczna Montessori stawia w centralnym punkcie dziecko i jego rozwój w najkorzystniejszych wychowawczo warunkach. Dzieciom należy stworzyć odpowiednie środowisko, w którym mogą żyć i uczyć się. Główną cechą jej programu pedagogicznego było przypisanie znaczenia rozwojowi wewnętrznemu i zewnętrznemu, które powinny być tak zorganizowane, aby uzupełniać się wzajemnie.
„W ogólnym rozumieniu wychowanie ma dwa cele biologiczny i społeczny. W sensie biologicznym chodzi o wspieranie naturalnego rozwoju jednostki, a w społecznym – o przygotowanie jej w szerokim znaczeniu do życia w społeczeństwie” – Maria Montessori.
Koncepcja Janusza Korczaka
Podstawowe założenia pedagogiki Janusza Korczaka:
- Dziecku należy się szacunek, powinno być traktowane jako podmiot, gdyż rozwija się dzięki własnej aktywności.
- Wychowanie powinno być traktowane jako proces oparty na partnerstwie.
- Dziecko powinno mieć zapewnione prawo do opieki.
- Całe społeczeństwo dorosłych powinno być odpowiedzialne za warunki życia dziecka.
- Powinno się poszukiwać i pogłębiać wiedzę o dziecku.
- Wszelkie techniki zastosowane w działaniach pedagogicznych powinny wynikać z założeń danego systemu opiekuńczo – wychowawczego.