Gotowanie z dzieckiem

pixabay-com-cookies

Gotowanie – dla jednych pasja i przyjemność, dla innych przykry obowiązek. Z całą pewnością jest to ważna umiejętność życiowa, bez której ciężko byłby funkcjonować i która jest czymś więcej niż żywieniem – gotowanie stanowi przejaw miłości i dbałości o siebie i innych oraz pozwala wyrazić się twórczo, dając upust kreatywności.

Często gotowanie postrzegane jest jako przejaw dojrzałości i rozumiane jest jako domena dorosłych. Jednak tak wcale być nie musi.

Zasady, dlaczego warto włączać dzieci do wspólnego przygotowywania posiłków?

 • Jest to bardzo dobra okazja do umocnienia więzi z dzieckiem i na wspólne spędzenie czasu.
 • Jest to świetna zabawa i nauka czynności praktycznych (mieszanie, przesypywanie, krojenie, itp).
 • Jest to nauka współdziałania i współodpowiedzialności za wykonane zadanie. (Dziecko czuje się dumne i szczęśliwe, ponieważ zostało dopuszczone do pracy, w jego rozumieniu, przypisanej dorosłym).
 • Jest to możliwość wzmocnienia zaufania w możliwości dziecka. (Dziecko chętnie wykonuje polecenia, jeśli może zrobić coś samodzielnie, a pod kontrolą rodzica nie powinno stać się nic złego).
 • Jest to nauka poprawnych zasad i nawyków żywieniowych, czyli dobra okazja na poruszenie tematu zdrowego odżywiania, czy witamin w posiłkach i ich wpływu na zdrowie.
 • Jest to możliwość poznania ważnych informacji na temat przygotowania jedzenia. (Pokazanie dziecku, że przygotowanie posiłku to praca i zabawa, a nie wyłącznie otwarcie gotowego pudełka z produktem do podgrzania czy wyjście w miejsce serwujące fast foody).
 • Jest to możliwość wpłynięcia na apetyt dziecka. (Dzieci chętnie zjadają potrawy, jeśli pomagały w ich przygotowaniu, ponieważ wiedzą, że zrobiły to własnoręcznie i używały składników, które lubią).
 • Jest to możliwość poznania rodzinnych tradycji oraz możliwość stworzenia własnych.
 • Jest to możliwość zaszczepienia pasji w dziecku. Im wcześniej nauczy się gotować, tym częściej i chętniej będzie to robiło w życiu dorosłym.
 • Jest to wzmocnienie samooceny, dumy i wiary we własne możliwości dziecka.

Każde dziecko chce pomagać swojej mamie, zyskując jej uwagę. Chce także piec i gotować. Jednak nie zawsze rodzice są chętni na włączanie dzieci do prac kuchennych, tłumacząc się wymówkami: „Jeszcze jest za małe”, „Zrobi sobie krzywdę”, „Nabałagani”. Jednak już 3-latki mogą zacząć pomagać, wykonując proste czynności (np. szarpanie sałaty, mycie warzyw, wykrawanie ciasteczek, mieszanie sosów, itp). Należy pamiętać, że im szybciej dzieci zaczną kontrolować proces przygotowywania jedzenia, tym większa jest szansa, że polubią jedzenie i będą się lepiej odżywiać. Dodatkowo znając piramidę żywności i priorytety różnorodności potraw, będą umiały zrozumieć dlaczego warto gotować samemu, a nie bazować na fast foodach. Będą także potrafiły ograniczyć ilość zjadanego cukru, albo węglowodanów, a włączenie owoców i warzyw do posiłków będzie czymś naturalnym, co przełoży się w przyszłości na ich zdrowie i wygląd.

5 zasad dla rodziców gotujących z dziećmi:

 1. Nie poprawiaj mnie przez cały czas, ponieważ to może mnie zniechęcić do dalszej pracy.
 2. Nie poganiaj mnie. Pracuję własnym tempem, a nie wszystko wychodzi mi od razu. Nauka wymaga czasu.
 3. Nie złość się, jeśli mi coś nie wyjdzie. Każdy człowiek uczy się na własnych błędach i ja także.
 4. Nie złość się, na powstały przeze mnie bałagan. Wspólne sprzątanie, także może być zabawne.
 5. Nie denerwuj się, że szybko się zmęczyłem. Jestem tylko dzieckiem.

Jednak zdarzają się dzieci niechętnie nastawione do gotowania i pieczenia. Dlatego warto się zastanowić jak zachęcić je do wspólnego gotowania i planowana posiłków?

 • Pozwól dziecku przygotować listę zakupów, a następnie wspólnie ją omówcie, zastanawiając się czy wybrane produkty są zdrowe i czy pochodzą ze wszystkich grup żywieniowych niezbędnych dla zdrowia.
 • Wykorzystaj wspólne zakupy jako lekcję zdrowego żywienia – wybierajcie zdrowe produkty (dojrzałe i nieuszkodzone owoce i warzywa, lekkie serki, pełnoziarniste pieczywo, itp.).
 • Wspólnie wybierajcie przepisy, szukajcie w książkach kucharskich i w internecie i rozmawiajcie o składnikach.
 • Pozwól dziecku nakrywać do stołu, niech użyje wyobraźni (np. rozłoży sztućce i talerze, rozłoży serwetki, przygotuje rysowaną kartę z menu). Dzięki temu będzie czuło się pomocne.
 • Zachęcaj dziecko do pomocy w przygotowywaniu i dekorowaniu potraw. Niech kosztuje produkty podczas przygotowywania posiłków, dzięki czemu pozna nowe smaki  i rozbudzi wyobraźnię, mogąc przyrównywać je do kolorów, czy rzeczy.
 • Za pomoc w kuchni, dziecko może otrzymać nagrodę, jaką jest wspólne obejrzenie albo przeczytanie przez nas bajki o tematyce kulinarnej. Jeśli dziecko zobaczy, że bohaterowie książek lub bajek lubią pomagać w kuchni i zdrowo jeść, sami będą chcieli ich naśladować. A takich opowieści nie brakuje.

Wspólne gotowanie z dzieckiem może być doskonałą edukacyjną zabawą. Im wcześniej maluch pozna prawidłowe nawyki żywnościowe, tym lepiej będzie się odżywiał w przyszłości. Natomiast jeśli dziecko będzie odsuwane od pomocy w kuchni, nie zainteresuje się tym co je i wszystko będzie miało podawane jak na tacy, bez chęci udzielania pomocy z jego strony, w dorosłym życiu gotowanie będzie traktowało jako przykry obowiązek i będzie mu obojętne co zjada…