Czytanie jest ważne!

O wpływie czytania książek pisałam już tutaj. Jednak uważam, że jest to temat ważny i warto o nim przypominać tak często, jak to tylko możliwe, aby zalety czytelnictwa dotarły do każdego człowieka na Ziemi. Czytanie jest ważne, aby wychować pokolenie wykształcone, mądre, rozumne, myślące, znające swoją wartość, możliwości oraz kochające literaturę.

„Książka i możność czytania to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji” – Maria Dąbrowska

Warto czytać książki dzieciom od najmłodszych lat. Jeśli uważacie, że to nie prawda, że czytanie jest bezsensowne i nic nie wnosi w życie Twoje i dziecka to zerknijcie poniżej. Myślę, że argumenty zawarte na zdjęciach, pomogą zrozumieć, że warto wprowadzać książki w wychowanie dziecka od najmłodszych lat.

Mamy XXI wiek, a ze statystyk prowadzonych przez UNESCO wynika, że ponad 770 milionów ludzi na świecie jest analfabetami, czyli nie potrafi czytać, pisać ani liczyć. Jest to 15% wszystkich ludzi na świecie! Ta liczba przeraża. Do tego dochodzi zjawisko, jakim jest analfabetyzm funkcjonalny, czyli człowiek umiejący czytać, ale bez zrozumienia przekazu czytanego tekstu. (Osoby dotknięte analfabetyzmem funkcjonalnym mają kłopot ze zrozumieniem przekazu tekstów, instrukcji obsługi, odczytywaniem wykresów i diagramów, wypełnianiem druków urzędowych i formularzy, a nawet obliczaniem reszty w sklepie). Ten typ analfabetyzmu dotyka coraz większej populacji współczesnych państw. (W Polsce jest to około 40% dorosłych osób). Dlatego starajmy się temu zapobiegać i róbmy wszystko, żeby dawać dobry czytelniczy przykład i jak najwięcej czytać oraz rozmawiać na temat przeczytanej treści. Pokażmy dzieciom własnym przykładem, że warto sięgnąć po ciekawą książkę, pomimo łatwo dostępnych mediów, bajek, filmów, gier czy umiejętności sprawdzenia wszystkiego w Internecie.

Przepis na czytanie jest prosty.

Potrzebne składniki: słuchacz (może to być dziecko, nastolatek, inny dorosły, a możesz to być ty Czytelniku), wygodne miejsce (łóżko, kanapa, krzesło, poduszka na podłodze, koc, ławka, itp.), lampka (jeśli jest ciemno lub nie ma dobrego światła), książka – możesz ją znaleźć w domowej biblioteczce, wśród zakurzonych pudeł na strychu lub w piwnicy, w księgarni lub w bibliotece (wypożyczenie nic nie kosztuje).

Wykonanie: Znajdźcie wolną chwilę i odpowiednie miejsce. Weźcie książkę. Rozsiądźcie się wygodnie. Czytajcie. I to wszystko!

Znajdźcie 10-20 minut dziennie, codziennie, na przeczytanie dziecku opowiadania lub książeczki. A jeśli naprawdę jesteście zabiegani i nie macie kompletnie na nic czasu, to poświęćcie kilkanaście minut w weekendy. Pamiętajcie, że czytanie nie powinno być jednorazowe. Żeby osiągnąć zamierzone efekty należy czytać regularnie! Nie zaszkodzi to nikomu, a przyniesie wiele dobrych zmian Twojemu dziecku i Tobie. Obiecuje!

Lubić czytanie – to znaczy godziny nudów, które człowiek miewa w życiu, zamieniać na godziny radości – Monteskiusz

Niech wspólne czytanie stanie się waszym rytuałem i niech książka zawsze będzie z Wami!